Optymalizacja parametrów komory przejściowej układu rezonansowego cyklotronu AIC144

Thumbnail Image

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

Institute of Nuclear Physics Polish Academy of Sciences

Abstract

W latach 1999-2001 dokonano istotnych modernizacji systemu w.cz. cyklotronu AIC – 144 poprzez : - przekonstruowanie okablowania zasilacza wysokiego napięcia generatora - wyeliminowanie symetrycznego układu dwóch trymerów przestrajających układ rezonansowy. Zastąpiono go jednym, niesymetrycznym, zgrubnym trymerem oraz trymerem do precyzyjnego strojenia (wymaga dalszych prac związanych z optymalizacją elektrody strojącej i napędu) - przekonstruowanie zasilacza tranzystorowego stopnia wstępnego wzmacniacza w.cz. 400 W - zmiana systemów chłodzenia powietrznego i wodnego szafy stopni mocy generatora - przebudowa kondensatorów sprzęgających w stopniu mocy generatora w.cz. - zmiana położenia pętli sprzęgającej feeder z układem rezonansowym cyklotronu - zbudowanie nowego generatora kluczującego moc w.cz. generatora (zsynchronizowany z siecią) - zmiana sposobu połączenia blach miedzianych przewodzących prądy w.cz. w układzie rezonansowym cyklotronu - wprowadzenie układu zwór pionowych w komorach strojonych układu rezonansowego [1] Wyżej wymienione modernizacje pozwoliły na prace związane z wyprowadzeniem wiązek jonów z cyklotronu przy częstotliwościach w.cz. 20÷26,6 MHz. Jednakże charakter prac z wiązką wymaga uzyskania napięcia w.cz. na duancie o dużej stabilności. Stąd wynika konieczność wprowadzania dalszych usprawnień urządzenia tak, aby otrzymać napięcie duantu o wymaganej stabilności w szerokim zakresie wyprowadzanych wiązek jonów. Biorąc pod uwagę powyższe, opracowano program dalszej modernizacji systemu w.cz. cyklotronu AIC-144. Program jest podzielony na dwie tematycznie związane części: 1. Tor w.cz. generatora mocy: a) syntezer b) stopnie mocy generatora w.cz. c) zasilacz wysokiego napięcia generatora w.cz. 2. Układ rezonansowy cyklotronu. a) modernizacja komory przejściowej b) przygotowanie gniazda w obszarze komory przejściowej celem optymalizacji miejsca wprowadzenia pętli sprzęgającej feeder z układem rezonansowym cyklotronu W niniejszym opracowaniu zostanie przedstawiony ramowy program modernizacji komory przejściowej układu rezonansowego cyklotronu AIC 144.

Citation

Sponsorship: